Wady i zalety ogrzewania domu ekogroszkiem

Maj 08, 2017

admin

Uncategorized

0

Piece na ekogroszek są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem grzewczym w polskich domach. Nic dziwnego – ceny gazu i prądu stale rosną, mieszkańcy domów szukają więc tańszych alternatyw na ogrzanie się. Piec może podgrzewać również wodę, jest więc niezwykle funkcjonalnym i praktycznym urządzeniem. Już na etapie budowy domu wiele osób zastanawia się, czy ogrzewać dom gazem, czy jednak zamontować piec na ekogroszek. Piec ma wiele zalet, ale również kilka wad.

Wady

Pierwszą poważna wadą posiadania pieca na ekogroszek jest brud w kotłowni. Nawet te najlepiej wentylowane pomieszczenia zabrudzają się pyłem osiadającym podczas spalania ekogroszku. W związku z czym, do obowiązków właściciela domu dochodzi nie tylko czyszczenie pieca, ale również i kotłowni, co bywa ciężką i żmudną pracą. Piec na ekogroszek wymaga również dorzucania groszku do podajnika raz na jakiś czas. Przeważne jest on pakowany w ciężkie, nieporęczne 25kg worki, które ciężko jest udźwignąć kobietom i drobnym mężczyznom. W wypadku ogrzewania gazowego ten problem znika. Problematyczne jest również przechowywanie ekogroszku. Powinien on być składowany w suchym miejscu. Wymaga więc posiadania sporego pomieszczenia gospodarczego lub naprawdę dużego garażu.

Zalety

Podstawową zaletą, dla której tak wielu Polaków decyduje się na zamontowanie pieca na ekogroszek, jest niska cena ogrzewania domu. Ekonomia ich użytkowania jest istotniejsza, niż wszystkie wyżej wymienione wady. Chociaż same piece i ich instalacja są dość kosztowne, inwestycja szybko się zwraca.  Oczywiście duże znaczenie ma tu sposób zakupu samego ekogroszku. Najmniej płacą ci, którzy znajdą dobrego dostawcę. Dodatkowo trzeba pamiętać, że ceny groszku spadają, gdy zaczyna się ciepła wiosna. Ekogroszek najlepiej kupować latem, gdy wielu ludzi zapomina o jego istnieniu. Nie tylko otrzymamy lepszą cenę na ten towar, ale również nie będziemy mieli problemu z zarezerwowaniem dogodnego terminu transportu, co zdarza się często w sezonie grzewczym.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *