Jak dbać o piec na ekogroszek?

Maj 06, 2017

admin

Uncategorized

0

Piec na ekogroszek nie jest urządzeniem bezawaryjnym i niezniszczalnym. Co jakiś czas należy go czyścić, by poprawnie działał. Powinno się zapewniać mu najlepsze warunki do pracy, aby służył jak najdłużej. Warto poznać kilka poniższych rad, aby przedłużyć żywotność pieca i maksymalnie wykorzystywać jego możliwości.

Dobór wartości opałowej paliwa

Zalecana wartość opałowa paliwa jest zawsze podana w instrukcji obsługi pieca. Powinno się kupować takie paliwo, by jego parametry były jak najbardziej zbliżone do zalecanych. Nie stanie się nic złego, jeśli użyjemy paliwa o mniejszej wartości. Może ono po prostu być nieefektywne i nie uda nam się uzyskać pożądanej temperatury w domu, zwłaszcza przy niskich temperaturach na zewnątrz. Jednak problematyczne może być używanie paliwa o wartości opałowej wyższej niż zalecana przez producenta pieca. Powoduje one szybszą korozję pieca. Zwłaszcza należy unikać tego typu paliw, gdy są wilgotne. Powodują tworzenie się związków siarki jeszcze piecu, i nie ulatują one do powietrza tak szybko jak w wypadku paliwa suchego.

Regularne czyszczenie

Piec powinien być czyszczony  regularnie. „Regularnie” w tym wypadku oznacza: za każdym razem, gdy tego potrzebuje. Ciężko jest określić precyzyjne ramy czasowe, gdyż różne piece opalane różnymi paliwami brudzą się inaczej. Generalna zasada jest taka, że warstwa osadów nie powinna być grubsza niż 2mm.Piec traci przez nią swoje właściwości i staje się mniej wydajny. Jak czyścić piec? Oczywiście czekamy aż wystygnie. Usuwamy z niego popiół. Następnie bierzemy się za szorowanie pieca, najlepiej szczotką drucianą, lub przyrządami dostępnymi w supermarketach budowlanych. Musimy usunąć warstwy sadzy i pył. Jest to praca bardzo brudna – nie przejmujmy się swoim wyglądem, ani stanem kotłowni po czyszczeniu. Po wyczyszczeniu pieca prawdopodobnie będziemy musieli umyć w niej podłogę, a być może ściany i elementy wyposażenia. Jeśli w piecu spalany był tylko ekogroszek drewno lub węgiel, popiół możemy cienką warstwą wysypać pod drzewka ogrodowe, by użyźnił glebę.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *