Popiół z pieca. Co z nim robić?

Kwi 21, 2017

admin

Uncategorized

0

Spalanie węgla w piecu zawsze skutkuje pozostałościami w postaci popiołu. Nieistotne, czy jest to węgiel w worku, czy taki kupowany luzem. Oczywiście usuwa się go z pieca raz na jakiś czas, zawsze wtedy, gdy już ostygnie. Nawet, jeśli dysponujemy narzędziami, którymi moglibyśmy usunąć jeszcze żarzący się popiół, lepiej tego nie robić. Wyrzucenie go z nadzieją, że w końcu sam się wygasi może doprowadzić do pożaru, lub przypalenia obiektów znajdujących się w jego okolicy. Czasami popiołu jest bardzo dużo, zwłaszcza po paleniu w piecu węglem słabszej jakości. Co możemy z nim zrobić?

Popiół jako budulec

Przede wszystkim należy pamiętać, że popiół to substancja w stu procentach ekologiczna. Nie musimy więc martwić się, że wysypanie go w najbliższej okolicy w jakikolwiek sposób może szkodliwie wpłynąć na nasze zdrowie i życie. Popiół, nawet zmieszany z żużlem i kokosem może być więc świetnym budulcem do utwardzenia drogi. Jeśli dojazd do naszej posesji jest pełen dziur, śmiało możemy zasypywać je popiołem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w piecu spalaliśmy coś jeszcze, na przykład śmieci. Wtedy w popiele znajduje się wiele substancji szkodliwych, które przedostając się do gleby będą ją zatruwać.

Popiół jako nawóz

Popiół jest też świetnym nawozem. Wynika to stąd, że znajdują się w nim niepalne pierwiastki, których kiedyś potrzebowało drzewo. Jednak znajduje się w nim też trochę metali ciężkich. Dlatego też popiół jako nawóz jest skuteczny tylko wtedy, gdy wysypie się go cienką warstwę. Grube warstwy mogą przynieść zupełnie odwrotny od zamierzonego skutek. Popiół i niedopalony węgiel drzewny jest również  świetnym uszlachetniaczem i budulcem gleby. Oczywiście obowiązuje tu ta sama zasada, co w wypadku wysypywania popiołu do dziur na drodze: popiół musi być „czystym” popiołem po węglu, a nie efektem spalenia tworzyw sztucznych. Jeśli jednak nie jesteśmy fanami ogrodnictwa, popiół możemy po prostu wyrzucić do kosza. Jeśli segregujemy śmieci, należy wybrać do niego kosz na odpady mieszane.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *