Kilka słów o czyszczeniu pieca

Kwi 17, 2017

admin

Uncategorized

0

Każdy piec opalany paliwem stałym należy regularnie czyścić. Warstwy sadzy i brudu przyklejające się do jego ścian mają zasadniczy wpływ na jego wydajność. Brudny piec pracuje gorzej, a jego właściciele sfrustrowani są za niską temperaturą panującą w domu. Próbują więc dorzucać więcej paliwa, co oznacza, że brudny piec to urządzenie, które generuje wydatki. Regularnie czyszczony piec bezawaryjnie posłuży właścicielom przez długie lata. Aby unikać dużych zabrudzeń, używaj tylko paliw dobrej jakości. Nawet tak tani opał jak ekogroszek można kupić w wersji bardzo dobrej jakościowo.

Jak czyścić?

Przede wszystkim ubierz się w strój roboczy. Możesz być pewien, że czyszcząc piec, sam ubrudzisz się bardzo mocno. Wskazane jest, abyś założył maskę na twarz, aby nie wdychać pyłu. Zacznij od dokładnego usunięcia popiołu i żużlu z komory paleniskowej. Zrób to precyzyjnie. Postaraj się zgarnąć popiół nawet ze ścian i rusztu. Znajdź otwory wyczystkowe w swoim piecu i przez nie dokładnie oczyść wszystkie kanały konwekcyjne. Dokładnie wyczyść otwory dystrybutorów powietrza. Im bardziej przyłożysz się do pracy, tym Twój piec będzie wydajniejszy. Pozostawienie części osadów skutkuje tym, że kolejne czyszczenie będziesz musiał wykonać raczej wcześniej niż później. Jeśli zamierzasz czyścić komin, zrób to przed czyszczeniem pieca. Zdarza się, że sadza z komina wpada do pieca podczas czyszczenia.

Kilka porad

Właściciele pieców często zastanawiają się, czym je czyścić. Odpowiedz jest prosta: wszystkim, czym da się szorować. Najczęściej używanymi narzędziami są szczotki, wyciory, gąbki i szmatki. Pamiętajmy, że w piecu za chwilę pojawi się ogień, absolutnie nie można więc wspomagać się materiałami łatwopalnymi takimi jak silne detergenty, benzyna czy inna chemia. W niektórych sklepach można kupić specjalne środki do dodania do paliw, które zapobiegają wytwarzaniu się sadzy. Jednak żadne z nich nie przynoszą spektakularnych efektów. Czyszczenie pieca z reguły wiąże się również z późniejszym czyszczeniem kotłowni. Zarezerwuj więc sobie na to czas.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *