Jak wybrać dobry węgiel?

Kwi 15, 2017

admin

Uncategorized

0

Szukając węgla do naszego pieca trafiamy na wiele ofert zarówno w okolicznych składach, jak i w Internecie. Porównujemy ceny samego węgla jak i koszty dostawy. Zakup zapasu węgla na całą zimę to dość spory wydatek, dlatego warto dokładnie go przemyśleć. Czym należy się kierować dokonując zakupu?

Niska cena to nie wszystko

 Niska cena za tonę nie jest kluczem do sukcesu. Tani opał to taki opał, który dam nam jak najwięcej ciepła, za jak najniższą kwotę. Kupno taniego węgla, który jest niewydajny kalorycznie nie ma więc sensu. Jak policzyć faktyczne ciepło, które kupujemy? Wystarczy podzielić cenę węgla przez jego kaloryczność (zwaną inaczej wartością opałową). Dopiero wtedy możemy oszacować, ile naprawdę kupujemy ciepła, a nie samego węgla. Porównajmy kilka ofert i wybierzmy najlepszą z nich. Należy zwrócić uwagę, czy dostawca podaje na opakowaniu wartość opałową danego węgla, czy zastąpiona ona jest sformułowaniem „ciepło spalania” – nie są to równoznaczne określenia. Zawsze domagajmy się informacji o kaloryczności. Idealnie jest zakupić trochę węgla wysokokalorycznego i trochę niskokalorycznego. Węgiel wysokokaloryczny świetnie sprawdza się w mroźne dni, ale w cieplejsze daje dużo strat w postaci sadzy. Z kolei niskokaloryczny jest idealny na cieplejsze dni, za to w zimie wydaje się być kompletnie niewydajny.

Kiedy kupować?

 Węgiel najlepiej kupować latem. Po pierwsze, jego ceny spadają, gdyż nie jest wtedy produktem pierwszej potrzeby. Łatwiej jest także o transport w dogodnym dla nas terminie, gdyż składy nie mają wielkiego ruchu. Po drugie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że węgiel będzie suchy. Nie zapłacimy więc za wodę, która będzie się w nim znajdować, tylko za faktyczny opał. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki produkt wybrać, mamy czas, by je przetestować. Wielu dostawców sprzedaje próbne worki węgla właśnie po to, by potencjalni klienci mogli sprawdzić ich produkt. Jeśli sprzedawca odmawia możliwości sprawdzenia jego węgla, prawdopodobnie oznacza to, że ma coś do ukrycia.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *