Czy ekogroszek jest naprawdę eko?

Kwi 02, 2017

admin

Uncategorized

0

Właściciele pieców grzewczych i ekologowie spierają się o to, czy ekogroszek to naprawdę ekologiczne rozwiązanie. Chociaż jest bezpieczniejszy dla środowiska niż większość innych paliw, posiada również kilka poważnych wad. Morał więc jest taki, jak przy większości sporów: i jedni, i drudzy mają rację. Przyjrzyjmy się bliżej użytkowaniu ekogroszku.

Surowiec nieodnawialny

Przeciwnicy ekogroszku twierdzą, że dodawanie mu przedrostku „eko” to marketingowe oszustwo i wprowadzanie ludzi w błąd. Ekogroszek produkuje się z węgla kamiennego, a ten jest surowcem nieodnawialnym, tak jak ropa naftowa i gaz ziemny. Kiedyś jego złoża po prostu się skończą. Dodatkowo, sam proces wydobywana węgla kamiennego ma niewiele wspólnego z ekologią. Budowa kopalń i ich użytkowanie to ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego. Według wielu osób nazywanie paliwa produkowanego z węgla kamiennego „eko”, podczas gdy coraz popularniejsza jest energia pozyskiwana ze słońca i wiatru, jest po prostu mocnym naciąganiem faktów.

Zdrowe palenie

 Dlaczego więc tak wiele osób uważa go za rozwiązanie ekologiczne? Ekogroszek jest nieporównywalnie zdrowszy dla środowiska podczas spalania od zwykłego węgla. Wytwarza mniej siarki, która jest przyczyną smogu i kwaśnych deszczy. Ekogorszek emituje również do powietrza dużo mniej dwutlenku węgla. Cechuje go wysoka kaloryczność – dlatego można uzyskać z niego dużo więcej ciepła przy mniejszej ilości zużytego paliwa. Co ważne: ekogroszkiem pali się w piecach tzw. retortowych. Są one bardzo sprawne i wydaje, wykorzystują więc podane im paliwo niezwykle efektywnie. Piece tego typu są również bardzo zautomatyzowane, co wyklucza większość błędów ludzkich przy regulacji podawania opału. Palenie zwykłym węglem w porównaniu do używania ekogroszku to nieporównywalnie większy cios w środowisko naturalne. Ekogroszek jest jednym z niewielu paliw, które spełnia rygorystyczne normy narzucone Polsce przez Unię Europejską. Oczywiście ekogroszki różnych producentów mają różną jakość. Jeśli chcesz być „eko” zawsze wybieraj te od zaufanych dostawców.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *