Opalanie domu tanie i ekologiczne

Gru 07, 2016

admin

Uncategorized

0

Alternatywne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła, często albo nie sprawdzają się w naszym klimacie, albo są inwestycją zbyt kosztowną dla naszego domowego budżetu. Czy istnieje zatem opał tani i ekologiczny? Oczywiście, że tak! Są to nowoczesne, ekologiczne materiały grzewcze, dzięki którym zadbamy o środowisko bez nadwyrężania portfela.

Pelet, czyli granulat drzewny

Pelety to małe trocinowe granulki pachnące drewnem. Mogą być wytworzone praktycznie z każdej rośliny. Jednakże najlepszym, najbardziej kalorycznym surowcem są trociny i ścinki drzewne. Pelety wytwarzane są przez wysuszenie, a następnie podgrzanie materiału. W wyniku wysokiej temperatury podstawowy składnik drewna, czyli lignina, zaczyna wykazywać właściwości kleju. Kolejnym etapem jest granulowanie powstałej masy w efekcie czego powstają ziarenka o średni 6-8 cm nazywane peletem.

Aby móc palić peletem, konieczny jest specjalistyczny piec. Kotły tego typu są zupełnie zautomatyzowane i nie potrzebują stałej kontroli, jak choćby piece węglowe.

Obecnie ceny granulatu podobne są do cen węgla, jednak jego duża wydajność pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.

Ekogroszek – inna twarz węgla

Ekogroszek jest opałem uzyskiwanym poprzez odpowiednią obróbkę dobrej jakości węgla. Węgiel kruszy się na mniejsze kawałki, a następnie przepuszcza przez sito, w efekcie czego powstaje niewielki (od 5 do 25 mm) groszek. Aby ekogroszek dobrze spełniał swoją rolę powstałe ziarenka opłukuje się z miału.

Ekogroszek przeznaczony jest do kotłów retortowych, w których przez zastosowanie odpowiedniego systemu, spala się on niemal doszczętnie, emitując przy tym bardzo małą ilość szkodliwych dla środowiska gazów.

Brykiet drzewny – opał uniwersalny

Brykiet drzewny podobnie jak pelety otrzymuje się z biomasy, jako efekt przerobu odpadów przemysłu drzewnego. W odróżnieniu od groszku brykiet występuje w kilku formach. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów brykietu, m.in. w kształcie walca, ośmiokąta z otworem w środku (kominkowy), kostki (kominowy).

Atutem palenia brykietem jest jego szerokie zastosowanie. Może być używany w piecach ręcznie zasypowych o średniej mocy oraz kotłach automatycznych, gazujących oraz w kominkach.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *