Kominek z płaszczem wodnym

Gru 07, 2016

admin

Uncategorized

0

Kiedy lato ustępuje chłodnej jesieni, palący się w kominku ogień jest bardzo kuszącym widokiem. Kominek nie musi być jedynie dodatkiem do podstawowego ogrzewania domu, specjalne modele z tak zwanym płaszczem wodnym mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne kotły.

Jak to jest zrobione

Aby korzystać z kominka z płaszczem wodnym nie potrzebujemy specjalnej instalacji grzewczej. Wystarczą grzejniki jakich używamy w tradycyjnym systemie centralnego ogrzewania. Natomiast sam kominek różni się od zwykłego wkładu. W tym wypadku komorę spalania otacza zbudowany z podwójnych ścianek płaszcz wodny. Dzięki temu ciepło powstałe ze spalania nie jest wydalane z gazami przez komin, a ogrzewa wodę.

Odpowiednia instalacja = bezpieczeństwo

Chcąc cieszyć się dobrze wykonanym i sprawnym kominkiem, jego instalację powinniśmy powierzyć naprawdę dobrym fachowcom. Źle zamontowany może być przyczyną niebezpiecznych awarii, a to za sprawą wzrostu ciśnienia w rurach po ogrzaniu wody. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa układ powinien być wyposażony w naczynie zbiorcze, które przejmie wodę po wzroście ciśnienia.

Eksploatacja 

Atutem kominków z płaszczem wodnym jest tani opał. Koszt drewna zużytego w jednym sezonie grzewczym nie przekracza zwykle 2000 zł. Ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj drewna, którym zamierzamy palić. Najlepsze efekty uzyskamy, stosując opał dobrze wysuszony z twardych drzew liściastych. Takie drewno pali się długo i nie powoduje nadmiernego osadzania się sadzy.

Mimo wszystkich zalet, kominek z płaszczem wodnym ma jedną poważną wadę. Wymaga od nas znacznie większego nakładu pracy niż ma to miejsce w przypadku klasycznego centralnego ogrzewania. Przede wszystkim ogień w kominku musimy rozpalać codziennie. Ponadto należy utrzymywać go przez cały dzień, dokładając drew do paleniska trzy-cztery razy na dobę. Trzeba pamiętać również o wyjmowaniu popiołu oraz, raz na kilka dni, o wyczyszczeniu komory spalania i umyciu szyby. Zatem jeśli chcemy zaoszczędzić, ale wolimy wygodę warto zainwestować w piec z podajnikiem opalany ekogroszkiem. Koszt jego użytkowania jest niewiele wyższy, a nie musimy martwić się utrzymywaniem ognia.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *