Jak gospodarować ciepłem w sezonie grzewczym

Gru 07, 2016

admin

Uncategorized

0

Ogrzewanie budynku stanowi bardzo duży procent rocznych wydatków na utrzymanie naszego domowego gospodarstwa. Zmniejszenie wydatków nie wiąże się jedynie z tanim opałem, ale również z mądrym gospodarowaniem energią cieplną.

Standard izolacji cieplnej

Nieszczelne okna i drzwi są główną przyczyną utraty ciepła. Ich wymiana jest najbardziej efektywnym sposobem oszczędzenia energii cieplnej. Jeżeli nie możemy sobie na nią pozwolić, spróbujmy samodzielnie poprawić ich izolację. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które nam w tym pomogą. Podobnie rzecz ma się z ociepleniem i otynkowaniem domów wolnostojących. Tynk to nie tylko ładna elewacja, ale przede wszystkim znaczne ograniczenie strat ciepła.

Właściwa temperatura pomieszczeń

Ustalenie właściwej temperatury pomieszczeń, jest kolejnym krokiem do znacznych oszczędności. Często nasze mieszkania są zbyt nagrzane. A zbyt gorące i suche powietrze przełamujemy długim wietrzeniem. Taka amplituda temperatur nie jest korzystna ani dla naszego zdrowia, ani dla portfela. Warto zwrócić uwagę, jaka temperatura jest optymalna dla naszych organizmów. Przyjęło się, że w pokoju dziennym jest to ok. 20°C, w sypialni ok. 18°C, w łazience ok. 24°C. Należy jednak pamiętać, że są to wartości przybliżone, a temperatura powinna być dobierana indywidualnie.

Używaj termostatów i wietrz

Aby móc regulować temperaturę warto zainwestować w termostaty. Dzięki nim będziemy mogli ustawić optymalną temperaturę w pokojach używanych i delikatnie zmniejszyć ją w tych, z których nikt nie korzysta. Równie ważne jest, zwrócenie uwagi na ogrzewanie mieszkania w trakcie naszych wyjazdów. Nigdy nie powinniśmy całkiem zakręcać kaloryferów, ponieważ w ten sposób mocno wyziębimy nasze mieszkanie. W takim wypadku termostat należy ustawić na I lub II poziom.

By powietrze w mieszkaniu było rześkie i przyjemne, należy raz na jakiś czas krótko, ale intensywnie wietrzyć pokoje, zakręcając przy tym zawór termostatyczny.

Instalacja grzewcza

Jeżeli mieszkamy w domu  jednorodzinnym na koszty ogrzewania ma wpływ także rodzaj instalacji grzewczej, którym dysponujemy. Na rynku znajdziemy różne rodzaje paliw służące do ogrzewania budynków, min. paliwa stałe, gazowe i płynne. Najniższe koszty eksploracji da nam gruntowa pompa ciepła, jednak nie zawsze możliwe jest jej zastosowanie. Trudno oszacować koszty użytkowania ogrzewania gazowego, ponieważ są one uzależnione od wahań cen na rynku. Tani, ale uciążliwy w użytkowaniu i nieprzyjazny środowisku jest węgiel. Dobrą alternatywą dla węgla są kotły opalane ekologicznym ekogroszkiem lub drewnem.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *