Czym ogrzewać dom jednorodzinny

Gru 07, 2016

admin

Uncategorized

0

Wybór ogrzewania do naszego wymarzonego domu jest jedną z najtrudniejszych decyzji jakie trzeba podjąć podczas budowy. Ma ona wpływ na późniejsze koszty utrzymania budynku, a także na komfort jego użytkowania. Obecnie istnieje kilka sposób ogrzewania domów jednorodzinnych. Warto im się przyjrzeć zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne kusi wygodą i łatwością w obsłudze. Ogrzewanie włączamy, używając specjalnego panelu, w ten sam sposób regulujemy temperaturę. Co więcej nie potrzebujemy dodatkowego miejsca do składowania opału. Znacznym minusem takiego rozwiązania jest jednak bardzo wysoka cena eksploatacji.

Systemy gazowe

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania gazowego. Pierwszy wykorzystujący gaz ziemny z instalacji, drugi gaz płynny.
By móc korzystać z ogrzewania na gaz ziemny, musimy podpisać umowę ze spółką zajmującą się dostawą gazu. Dlatego ta opcja sprawdzi się w domach wybudowanych w strefie dostawy. Należy jednak pamiętać, że jego cena nie jest stała, a zależy od miejsca zamieszkania i poboru na 1 m3.

Kiedy nie mamy możliwości podłączenia do sieci, alternatywą dla gazu ziemnego może być gaz płynny. Gaz płynny, czyli skroplony propan, przechowujemy w zbiornikach ustawionych na posesji. Podobnie jak w przypadku gazu ziemnego jego cena nie jest stała. Wpływ na nią mają wahania na rynku ropy oraz indywidualne umowy podpisane z dystrybutorem.

Paliwa stałe

Węgiel, ekogroszek i drewno to tani opał nadal najchętniej stosowany przez Polaków. Mniejszą wygodę w eksploatacji rekompensuje niewysoka cena, w stosunku do ogrzewania elektrycznego i gazowego.
Węgiel i drewno są najbardziej popularnymi rozwiązaniami. Niewielkim kosztem pozwalają dobrze nagrzać większość domów. Kotły węglowe wymagają jednak stałej kontroli i czyszczenia. Warto zatem zaopatrzyć się w te z podajnikiem, który znacznie ułatwi użytkowanie. Większość kotłów retortowych zasilana jest ekogroszkiem, czyli dobrej jakości węglem poddanym obróbce. Cechą charakterystyczną pieców z podajnikiem jest sposób spalania węgla, dzięki któremu ekogroszek spala się niemal doszczętnie. Dodatkowym atutem jest fakt, że na ryku dostaniemy ekogroszek paczkowany, co znacznie ułatwia jego przechowywanie.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *