Piec retortowy – czy warto zainwestować?

Lis 12, 2016

admin

Uncategorized

0

Kocioł retortowy, czyli piec z automatycznym podajnikiem paliwa zdobywa coraz silniejszą pozycję na rynku. Piece tego typu są kompromisem między wygodą, jaką daje ogrzewanie gazowe czy elektryczne, a niską ceną tradycyjnych kotłów opalanych paliwem stałym. Nim zdecydujemy się na  montaż pieca retortowego, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Krótko o budowie kotła retortowego

Dwoma najistotniejszymi elementami w budowie pieca retortowego są palnik retortowy i podajnik paliwa.

Specyficzną cechą działania palnika jest sposób spalania węgla. Powietrze i opał podawane są w zgodnym kierunku z dołu do góry. Górna część paleniska wypełniana jest przez warstwę żaru, do której doprowadzone jest powietrze. Żar rozgrzany do temperatury od 800⁰C do ponad 1000⁰C  promieniuje ku dołowi, ogrzewając warstwę węgla. W procesie reakcji chemicznej zwanej odgazowywaniem. Ulotnione gazy wracają do wyższej warstwy, gdzie w połączeniu z wdmuchiwanym powietrzem spalają się całkowicie.

Podajnik paliwa, natomiast zbudowany jest z kilku podzespołów, z których najważniejszą rolę spełniają motoreduktor i ślimak. Motoreduktor napędza mechanizm ślimaka, na który zostaje zsypany opał. Następnie węgiel transportowany jest do komory spalania i wtłoczony do górnej części palnika. Tam dochodzi do jego spalenia.

Wybór opału

Zalecanym paliwem do kotłów retortowych jest ekogroszek. Ekogroszek należy do rodziny opałów stałych. Wytwarzany jest z węgla, który zostaje poddany obróbce. W procesie wytwarzania ekogroszku, węgiel zostaje pokruszony na kawałki, przesiany przez sito, a na końcu opłukany z miału. Ekogroszek spala się niemalże całkowicie, emitując przy tym niewielką ilość szkodliwych dla środowiska gazów. Dzięki temu zyskał miano opału ekologicznego.
Na rynku znajdziemy ekogroszek paczkowany lub sprzedawany luzem. Węgiel workowany ma tę przewagę, że dzięki odpowiedniemu zapakowaniu nie ulega degradacji, zatem pozostaje wysokokaloryczny przez wiele miesięcy.

 

Kotłownia

O instalacji grzewczej na opał stały warto pomyśleć już podczas prac projektowych. W idealnej kotłowni powinno znaleźć się miejsce na kocioł i składowanie opału. Pomieszczenie, w którym znajduje się piec musi mieć nie mniej niż 8 m2 powierzchni i powinno być wykonane z materiałów niepalnych, np. płytek ceramicznych. Kocioł powinien być ustawiony tak, aby zapewnić sobie swobodny dostęp do jego obsługi i czyszczenia. Ponadto w prawidłowo zaprojektowanej kotłowni, powinny znajdować się dwa kominy: spalinowy i wentylacyjny. Tak przygotowana kotłownia będzie odpowiednio spełniać swoją rolę, a ogrzewanie domu stanie się tanie i nieuciążliwe.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *