Eko spalanie – ogrzewanie domu ekogroszkiem

Lis 06, 2016

admin

Uncategorized

0

W ostatnich latach zanotowany został znaczny wzrost popularności pieców opalanych ekogroszkiem. Wpływa na to fakt, że w porównaniu z tradycyjnym węglem, ekogroszek jest bardziej ekonomiczny, ma niską tendencję spiekania oraz jest mniej szkodliwy dla środowiska.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek należy do rodziny paliw stałych, takich jak węgiel, drzewo czy brykiet. Produkowany jest z węgla kamiennego, który w procesie obróbki zostaje skruszony i przesiany przez sita. Dzięki temu uzyskana zostaje idealna wielkość ziaren (od 5 do 25 mm). Następnie ziarna są płukane z miału.

Ekogroszek przeznaczony jest jako opał w kotłach retortowych, w których paliwo i powietrze dozowane są w odpowiednich ilościach. Ponadto ze spalonego w piecach retortowych opału, pozostaje bardzo niewielka ilość popiołu, a do atmosfery trafiają mniejsze ilości szkodliwych gazów. Taki stan rzeczy tyczy się jednak, jedynie pieców opalanych dobrej jakości ekogroszkiem, posiadającym posiadającego certyfikat „znak bezpieczeństwa ekologicznego”.

Koszty ogrzewania ekogroszkiem

Koszty ogrzewania ekogroszkiem są znacznie niższe niż ogrzewanie elektryczne, gazowe czy węglowe, a to przez jego dużą kaloryczność. Ponadto nie musimy martwić się o dokładanie opału. Zasobnik zainstalowany do kotła poda w odpowiednim momencie taką ilość ekogroszku jaka jest konieczna, co również ma wpływ na ilość spalanego materiału. Zapas ekogroszku w podajniku uzupełnia się raz na kilka dni, w zależności od temperatury na zewnątrz.

Ekogroszek paczkowany czy luzem?

Jaki rodzaj ekogroszku warto wybrać? Użytkownicy często sięgają po ekogroszek luzem przez wzgląd na jego niższą cenę. Jednakże w tym wypadku cena przekład się na jakość. Znacznie więcej zalet posiada ekogroszek workowany. Przede wszystkim opakowanie jest gwarancją jego właściwej kaloryczności – ekogroszek składowany luzem ulega przesuszeniu, a tym samym degradacji. Dodatkowo pakowanie ekogroszku odbywa się przy użyciu profesjonalnych maszyn pakujących, zatem mamy pewność, że w worku znajduje się dokładnie taka ilość opału, za jaką zapłaciliśmy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że worki opisane są parametrami ekogroszku i logo producenta, co jest gwarancją jakości. Również składowanie pakowanego opału nie sprawia trudności, pozostawiając kotłownię czystą.

Post by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *